Yerel Seçimlere Kaç Gün Kaldı?

Yerel Seçimlere Kaç Gün Kaldı?

0
Gün
0
Saat
0
Dakika
0
Saniye

Yerel Seçimler Ne Zaman?

2024 Türkiye yerel seçimleri, planlanan tarihe göre 31 Mart 2024'te yapılacaktır.

Seçim sayacımızı kullanarak belediye seçimlerine kaç gün kaldığını anbean takip edebilirsiniz.

Seçim Saatleri Ne Zaman?

Türkiye'de 2023 Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında oy verme süreci, sabah 08.00'de başlamış ve akşam 17.00'ye kadar devam etmiştir. Eğer benzer bir saat düzenlemesi yerel seçimler için de geçerliyse, oy verme işlemi Türkiye genelinde saat 08.00'de başlayacaktır.

Seçim Süreci Nasıl İşleyecek?

Seçim günü, vatandaşlar günün ilk ışıklarında kendi seçim bölgesindeki oy verme merkezlerine giderek oy kullanma sürecine dahil olacaklar.

Oy kullanabilmek için seçmenlerin, kimlik belgelerini (nüfus cüzdanı, pasaport) yanlarında bulundurmaları gerekiyor. Oy verme anında, seçmenlerin cep telefonu ve fotoğraf makinesi gibi kayıt cihazlarını kullanmaları ise yasaktır.

Oy kullanma işlemi günün sonunda, saat 17.00'de sona erecek ve ardından oy sayımına geçilecektir. Oy sayımı, sandık başkanı ve kurul üyelerinin gözetiminde titizlikle gerçekleştirilecek. Siyasi parti temsilcileri ve bağımsız gözlemciler, oy sayım sürecini takip etmek üzere sandık başında bulunabilecekler.

Oy sayımının tamamlanmasının ardından, Yüksek Seçim Kurulu (YSK), resmi olmayan sonuçları duyurmaya başlayacak. Sonuçların ilan edilmesiyle birlikte, seçime katılan partiler ve adaylar, elde edilen sonuçlara göre değerlendirmelerde bulunacak ve yeni döneme yönelik hazırlıklarını sürdürecekler.

Diğer Sayaçlar

Ramazan Bayramına Kaç Gün Kaldı?
Ramazan Bayramına Kaç Gün Kaldı?

Loading...